Kral Oidipos ve Sfenks'in Hikayesi
Sfenks; Geçmişi oldukça eski zamanlara uzanan mitolojilerde, kendisinden bahsedilen hayali bir yaratıktır. Yunan mitolojisinde, insan başlı, aslan gövdeli, yılan kuyruklu, kuş gibi kanatlı bir yaratık olarak anlatılır. Sfenks, Antik Mısır da başta olmak üzere birçok eski çağ kültüründe mevcuttur. 

Antik Yunan'da sıkça anlatılan bir efsaneye göre, çok kötü kalpli olan Sfenks, Thebai şehri yakınlarında bir kayalığın üzerinde yaşar, bu şehre giden yolları gözler ve buradan geçen bütün yolcuları birer birer durdurarak onlara şu bilmeceyi sorardı:

"Sabahleyin dört ayağı üzerinde; öğleyin iki ayağı üzerinde; akşamleyin üç ayağı üzerinde yürüyen hayvan hangisidir?"

Sfenks bu bilmeyeceyi bilemeyenleri hemen yakalayıp yerdi. Sfenks, Thebai'lilerin başına adeta dert olmuştu ve yaratığın sorusuna kimse doğru cevap verememişti ta ki Oidipos'a kadar. Bir gün Kral Oidipos’un yolu Thebai şehrine düştü. Bu arada Thebai, Antik Yunanistan'da Boeotia bölgesinde kurulmuş bir kentti. Oidipos ise anlatılanlara göre bu kentin mitolojik kralı ve kahramanıdır. Gel zaman git zaman Oidipos oradan geçerken Sfenks, ona da aynı bilmeceyi sordu.

Oidipos: "Bu hayvan insandır" dedi. "çünkü insan, çocukken (ömrünün sabahında) elleri, ayakları üzerinde yürür; büyüdüğü zaman (ömrünün ortasında) iki ayağı üzerinde yürür, yaşlandığı zaman (ömrünün akşamında) ise iki ayağına yardımcı olarak bir de eline sopa alır" dedi.

Zekası ve bilgeliğiyle tanınan Oidipos böylece bilmeceyi çözdü. Bilmecesinin çözülmesi karşısında Sfenks o kadar kızdı ki bütün kuvvetiyle bağırıp çağırarak kendisini kayalıklardan aşağı attı ve sonunda öldü. Onun ölümü Thebai ahalisini güç bir beladan kurtarmıştı. Kent sakinleri, yaratığın ölüm haberini aldıklarında oldukça mutluydular ve ayrıca bu mutluluğu yaşamalarına yardımcı olan Oidipos'u da kentlerine kral tayin ettiler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Doğu Roma İmparatorluğu'nda Heraklius Dönemi

"Karun" Kadar Zengin Lidya Kralı Kroisos

Bir Dönem Roma'nın Önemli Gücü Olmuş "Kohort" Askeri Birlikleri