Eski Roma'da İmparatorların Koruyucuları, Praetorian Muhafızları


Eski Roma'da İmparatorların Koruyucuları


Eski Roma'da M.Ö. 27'de imparatorluğa geçilmesinin ardından ilk imparator Augustus'tan itibaren imparatorların siyasetteki ağırlıkları daha fazlaydı. Tabi bu durum siyasi kararlarda en yetkili mevkide bulunan imparatorları risk altında bırakabiliyordu. Mesela nüfuzlu bir senato üyesi veya Roma ordusunda saygı gören bir komutan, imparatorun kararlarından memnun olmayıp, onun aleyhinde bir takım faaliyetlerde bulunabiliyordu. Bu eylemler, imparatora suikast teşebbüslerine kadar varabiliyordu. İşte bu noktada imparatorları bu zararlı eylemlerden korumak için devreye onların şahsi korumaları yani praetorian muhafızları giriyordu. Bunlar hem sivil yaşamda, hem siyasette hem de savaş alanlarında imparatorların güvenliklerini sağlamakla görevliydiler. 

Bu muhafız birliğinin başındaki kimselere ise Eski Roma'da "Praetor Prefectus" denirdi. Bu adamlar muhafız birliklerine liderlik etmekle görevliydiler. İlk imparator Augustus döneminde imparatora son derece bağlı olan bu muhafızlar, ondan ve manevi oğlu ikinci imparator Tiberius'tan sonra Roma siyasetindeki etkilerini arttırmaya başladılar. İmparatorların korunması adına kurulan bu oluşum, zamanla tahttaki imparatorları tehdit eder bir hale gelmeye başladı. Bu tehditin baş sorumlusu ise muhafız birliğinin başında yer alan muhafız komutanları yani praetor prefectuslarıydı. Muhafız komutanları imparatorlara çok yakındılar ve ayrıca onlar, M.S. 3'ın sonlarına kadar Roma'daki pek çok siyasi çalkantının baş sebeplerinden birisi oldular. Bu sebeplerden dolayı reformcu bir imparator olan Diocletianus, M.S. 284'te praetorianların statüsünü düşürdü ve muhafızları kendisinden uzaklaştırdı. En son I. Konstantin dönemine gelindiğinde ise bu birlikler, M.S. 312'deki Milvian Köprüsü savaşından sonra tarihe karıştılar.

Yorumlar

  1. Eski Roma film ve dizilerdeki görüntüler ile canlanıyor zihnimde :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Eski Roma tarihteki önemine bağlı olarak popüler kültürde de çoğu zaman kendisine yer edinebiliyor. Dolayısıyla zihinlerimizde daha kolay canlanıyor. :)

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Doğu Roma İmparatorluğu'nda Heraklius Dönemi

"Karun" Kadar Zengin Lidya Kralı Kroisos

Bir Dönem Roma'nın Önemli Gücü Olmuş "Kohort" Askeri Birlikleri