Çay'ın keşfi
Çay, özellikle ülkemizde en fazla sevilen ve tüketilen içeceklerden birisidir. Bizler günün neredeyse her öğünü çay içiyoruz ve onu sevmeyenimiz de pek yoktur gerçekten. Fakat dünyada, her şeyin olduğu gibi çayın da bir tarihi vardır. İsterseniz bu yazıda tarihte çay nasıl bulunmuş ve neden içecek olarak kullanılmış kısaca bunlara bir göz atalım. 

Çay, ilk kez M.Ö. 2737 yılında Çin'de keşfedilmiştir. Efsaneye göre Çin İmparatoru Shen Nung dinlenmeye çekildiği bir sırada hizmetlilerinden birisini yanına çağırmış ve su kaynatılmasını emretmiştir. Bunun üzerine görevli hemen bir köşede su kaynatmaya başlamıştır. Bu esnada esen rüzgarın da etkisiyle ağaçtaki yapraklardan birkaçı sessizce süzülmüş ve üstü açık bir kapta kaynamakta olan suyun içerisine düşmüştür. Etrafa yayılan güzel kokuyu beğenen imparator, renk değiştirmiş olan suyun da tadına bakmış ve hayatımızın temel içeceklerinden biri haline gelen, sofralarımızın ve sohbetlerimizin olmazsa olmazı çay, böylelikle ilk kez Çin'de kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra ise zaman içerisinde dünyaya yayılmıştır.

Çin'in güney, doğu ve güneydoğusu bol yağış bırakan muson ikliminin etkisindedir. Çay üretiminde bölgenin yağış miktarı önemli olduğundan bu durum Çin'de çay üretimine de olumlu yansımıştır. Ayrıca çay kültürü Çin'de önemli bir yere sahiptir ve bizdekinden daha eski bir geçmişe sahip olduğu kesindir. Bu yönleriyle çayın, dünyadaki bilinirliği de fazladır. 

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Doğu Roma İmparatorluğu'nda Heraklius Dönemi

"Karun" Kadar Zengin Lidya Kralı Kroisos

Bir Dönem Roma'nın Önemli Gücü Olmuş "Kohort" Askeri Birlikleri